Pusťte sa do vertikutácie! Vďaka nej získate rozprávkovo krásny a hustý trávnik.

Pusťte sa do vertikutácie! Vďaka nej získate rozprávkovo krásny a hustý trávnik.

Jar už klope na dvere, blížia sa prvé teplé slnečné dni, záhrada pomaly začína kvitnúť... ale čo trávnik? Váš trávnik má za sebou nielen ťažké obdobie s chladom, ale možno aj s nesprávnou starostlivosťou vo všeobecnosti. Je teda čas venovať mu náležitú starostlivosť. Predstava, že sa váš trávnik po zime spamätá sám od seba a čoskoro bude krásne zelený a hustý, je veľmi mylná.
Pusťte sa do vertikutácie! Vďaka nej získate rozprávkovo krásny a hustý trávnik.
Určite ste si to všimli aj vy, ak ste sa niekedy poobzerali po slovenských záhradách. Niekto má v záhrade krásne upravený, dokonale udržiavaný, dalo by sa povedať prestížny anglický trávnik. A niekto má riedky, mierne zažltnutý, suchší, niekedy zarastený trávnik. Hoci jeden alebo druhý svoj trávnik pravidelne kosí, polieva a hnojí. Vysvetlenie tejto hádanky je jednoduché: kľúčom k pestovaniu krásneho a zdravého trávnika je vertikutácia aspoň dvakrát ročne. Hoci vám toto slovo môže znieť veľmi cudzo a odborne (pochádza z anglického "vertical cut", teda zvislý rez), nenechajte sa ním ani na chvíľu odradiť. V skutočnosti ide o jednoduchú a nenáročnú činnosť, ktorú zvládne každý. Vďaka vertikutátoru, stroju, ktorý sa podobá kosačke na trávu.

Rozhodujúcim krokom ku krásnej a zdravej tráve je preto optimálna vertikutácia dvakrát ročne. Všeobecne platí, že vertikutáciu nevykonávajte na suchej alebo dažďom zmáčanej ploche. Vertikutácia v nevhodnom ročnom období môže dokonca poškodiť samotný vertikutátor, ak je pôda zamrznutá alebo vyschnutá. Najlepší čas na vertikutáciu je preto po prvom alebo druhom kosení a vtedy, keď prírodu už neovplyvňujú žiadne ranné mrazy.
 
A ako takýto vertikutátor funguje? Vertikálne umiestnené nože vertikutátora narežú otáčaním hriadeľa steblá trávy. Živiny, vlhkosť a vzduch sa tak k nim dostanú lepšie. Pokosený trávnik ľahko vyklíči a trávnik čoskoro rýchlo zhustne. Nože zároveň zhrabávajú starú plsť, mach a iné nečistoty, ktoré do krásneho a zdravého trávnika rozhodne nepatria. Všetok odpad potom vertikutačné pružiny dokonale vyčistia a uložia do zberného koša. Bez vertikutácie sa môže na záhrade vytvoriť niekoľko centimetrov hrubá nepriepustná vrstva trávy, ktorá trávnik doslova udusí. Takto oslabený trávnik je potom veľmi náchylný na hubové ochorenia alebo plesne.


Vertikutátor benzínový či elektrický? Alebo ekologický AKU?

Nie každý vertikutátor je vhodný pre každú záhradu. Pri menších a stredne veľkých trávnikoch (s elektrickým dosahom) si veľmi dobre vystačíte s elektrickým vertikutátorom.
 
"Medzi jeho výhody patrí jednoduchá manipulácia, nízka hmotnosť, výborná ergonómia, tichšia prevádzka v porovnaní s "benzínovým", jednoduchá údržba a čistý, elegantný dizajn. Práca s ním je hračka, zvládnu ju aj krehké ženy," vysvetľuje Lukáš Bejlovec, produktový manažér spoločnosti Mountfield. "Ak je však vaša záhrada veľká alebo máte záhradu s veľmi členitým terénom, na jej oživenie by som odporúčal zvoliť niektorý z benzínových vertikutátorov," dodáva Lukáš Bejlovec zo spoločnosti Mountfield.


Boomom posledných dvoch rokov je používanie záhradnej AKU techniky - tichej, ekologickej, nenáročnej na údržbu... Preto sa na trhu objavujú aj AKU vertikutátory. Medzi najmodernejšie a najobľúbenejšie patrí AKU prevzdušňovač Greenworks - okrem iných výhod má pevný podvozok a veľké kolesá pre ľahkú manipuláciu.


Vertikutácia je skutočne blahodarná revitalizačná procedúra pre váš trávnik

Ak teda naozaj chcete mať krásny, zdravý a vitálny trávnik, na jar sa určite venujte vertikutácii. Ideálnym obdobím sú prvé jarné mesiace, marec a apríl, keď trávnik začína rásť. Ak chcete zvýšiť účinky vertikutácie a rýchlo získať hustý, zelený trávnik, nezabudnite trávnik dopĺňať trávnym semenom, hnojiť a pravidelne polievať.
 
Váš trávnik sa už nevie dočkať správnej starostlivosti. Tak hurá do záhrad, nech je v kondícii! 
Všetky vertikutátory nájdete na TU.

Ostatné tiež zaujíma

Ako vypestovať zdravý a hustý trávnik?
Ako vypestovať zdravý a hustý trávnik?
Hnojení trávníku
Hnojení trávníku

Mohlo by vás zaujímať

Vertikutátory

Tipy pre vás

Aku prevzdušňovač Greenworks G40DT35 40V
419,00 € 245,00 €
Benzínový vertikutátor MTF LS 40 V
825,00 € 575,00 €
Elektrický vertikutátor MTF LSE 180 S
370,00 € 224,00 €
Elektrický vertikutátor MTF LSE 140 V
189,00 € 119,00 €
Elektrický vertikutátor MTF LSE 160 S
305,00 € 195,00 €