Menu Zatvoriť
043 / 413 38 31 (volajte Po-Pi 9-18 a počas víkendov 9-17)
Kompostujeme. Všetko od A do Z

Kompostujeme. Všetko od A do Z

Október a november sú mesiace, keď sa v záhradách vyprodukuje najviac rastlinného odpadu, t. j. biologického materiálu, ktorý by bolo hriechom ďalej nevyužiť. Áno, hovoríme o kompostovaní.
Kompostujeme. Všetko od A do Z
Existuje veľa odborných rád, ako si založiť vlastný kompost a čo do neho dávať, aby ste na konci kompostovacieho procesu získali materiál bohatý na živiny. Bežnému záhradníkovi však postačí niekoľko jednoduchých zásad. A dosiahne sa rovnaký výsledok. Zhrňme si ich.

Kedy a kde založiť kompost?

Vlastný kompost si môžete na záhrade založiť kedykoľvek od jari do jesene. Jedinou podmienkou je, že musí byť umiestnený v tieni alebo v polotieni a na mieste, kde nie je príliš viditeľný. Teda niekde v rohu záhrady, za garážou, záhradným domčekom atď. Jeho veľkosť závisí od toho, koľko materiálu v ňom pravdepodobne uskladníte počas vegetačného obdobia. O tom musí rozhodnúť každý sám. Pre stredne veľkú záhradu s pravidelným trávnikom, niekoľkými stromami a kvetinovými záhonmi zvyčajne stačí kompostovací box s rozmermi 2x1 meter a výškou približne 80 cm. Mali by sme sa tiež uistiť, že vedľa kompostoviska je kúsok rovného terénu, aby sme k nemu mohli priviezť fúrik alebo k nemu pridať drvič záhradného odpadu.

 
Drvič záhradného odpadu
 

Kompostovisko, jeho steny, môžeme vyrobiť z rôznych dostupných materiálov: dosiek, prepravných paliet, guľatiny, ale aj plastových dosiek, pletiva, tehál alebo betónových tvárnic. Vždy je však potrebné mať v stenách dostatočne veľké medzery, aby sa zabezpečilo prúdenie vzduchu do kompostovaného materiálu. Dno nechajte voľné a prikryte ho vrstvou hrubých vetvičiek, slamy alebo drevnatých častí rastlín. Táto vrstva zabezpečí odtok prebytočnej vody, prívod čerstvého vzduchu a prístup pôdnych organizmov, ako sú dážďovky. Ak sa necítite na to, aby ste si kompostér postavili sami, môžete si ho kúpiť. Pre bežnú záhradu stačia dve alebo tri kompostovacie nádoby s objemom približne 800 litrov. Obľúbené sú aj kompostovacie silá, ktoré sú navrhnuté tak, aby sa dali prakticky donekonečna spájať.

 
Záhradný kompost
 

Čo všetko sa dá kompostovať?

Až na niekoľko výnimiek je prakticky všetko ekologické a pochádza zo záhrady alebo kuchyne. Najbežnejšími materiálmi sú čerstvo pokosená alebo suchá tráva, nekvitnúca burina, jesenné lístie stromov a zvyšky rôznych rastlín, ako sú letničky alebo kríky paradajok. Do kompostu však môžeme dávať aj rozdrvené konáre, všetok materiál, ktorý získame z trávnika pri vertikutácii, a dokonca aj kúsky navlhčenej nepotlačenej lepenky. Kompostovať môžeme aj kuchynský odpad, ako sú šupky zo zemiakov, ovocia a zeleniny (okrem exotických druhov), zvyšky pečiva, rozdrvené škrupiny z orechov a vajec alebo preosiaty drevný popol. Zásadou je, aby bolo zloženie kompostu čo najpestrejšie. Nesmie v ňom chýbať "vlhký a čerstvý" materiál, ktorý je zdrojom dusíka, ale ani "starší a tvrdý materiál", ktorý zasa obsahuje uhlík.

 
Štiepka


Čo do kompostu nepatrí?

Určite zvyšky mäsa, kosti, popol z uhlia, jamy a burina so zrelými kvetmi, ktorých semená sú schopné prežiť proces kompostovania a potom opäť vyrásť na záhonoch. Do kompostu tiež nedávajte rastliny napadnuté škodcami a plesnivú zeleninu alebo ovocie, ktoré by sa mali spáliť alebo zakopať do zeme. A čo listy z orechov? Hovorí sa, že sa zle rozkladajú, pretože majú jemný voskový povlak nazývaný kutikula, ktorý zabraňuje odparovaniu väčšieho množstva vody. Je to pravda. Ak však lístie pozbierate kosačkou, ktorej nôž ho rozdrví, môžete ho dať do kompostu. Dbáme však na to, aby sme vrstvu orecha prekryli dvoma alebo tromi vrstvami iného materiálu. Len na okraj, to isté by sme mali urobiť aj s listami hrušky, duba, agátu alebo brezy, ktoré majú tiež kutikulu.

Kedy je kompost hotový?

Jednoducho povedané, keď získa tmavohnedú farbu a jemnú štruktúru, začne príjemne voňať ako lesná pôda.  Celý proces trvá približne 4 až 8 mesiacov v závislosti od kompostovaného materiálu. Ak nechcete čakať tak dlho, použite urýchľovač kompostu, ktorý je u mnohých záhradkárov veľmi obľúbený. Počas dozrievania by sa mal kompost otáčať alebo načechrávať, aby sa doň dostal vzduch, ktorý pomáha jeho rýchlemu rozkladu a rozmrazovaniu. Ak však má dostatočný prívod vzduchu cez steny, nemusíte ho vyhadzovať. Dôležité je tiež zabezpečiť optimálnu vlhkosť. Kompost nesmie byť premočený, pretože chceme, aby sa materiál postupne rozkladal a rýchlo nehnil. Preto kompost zakryte pred príchodom silného dažďa. Počas dlhých období horúčav ju však prikryte, aby nevyschla a nezastavila proces rozmrazovania. Ak je pravdepodobné, že k tomu dôjde, prelejte kompost niekoľkými kanistrami vody. Výsledkom vášho úsilia pri kompostovaní bude vysokokvalitný, na živiny bohatý a prírodný materiál, vďaka ktorému budú vaše záhradné záhony oveľa bohatšie.
 

Ostatné tiež zaujíma

Ako kompostovať a vybrať správny kompostér
Ako kompostovať a vybrať správny kompostér

Mohlo by vás zaujímať

Drviče konárov
Kompostéry

Tipy pre vás

Drvič Patriot PC 2500
352,00 €
175,90 € a 30 bodov
Benzínový drvič Patriot GBK-70
1 465,00 €
744,90 € a 30 bodov
Drvič Patriot PC 2800
440,00 €
195,90 € a 30 bodov